fbpx

Elewacje wentylowane

W ostatnim czasie elewacje wentylowane cieszą się dużym zainteresowaniem. Swoją popularność zawdzięczają temu, iż poprawiają izolację cieplną obiektu, w którym zostały wykorzystane. Czym są elewacje wentylowane i jak dokładnie wygląda mechanizm ich działania?

Mianem elewacji wentylowanych określamy system obudowy zewnętrznych ścian budynku, w przypadku którego występuje szczelina między materiałem izolacyjnym a wierzchnią okładziną. To właśnie owa szczelina, a dokładniej cyrkulujące w niej powietrze, przyczynia się do poprawy izolacji cieplnej budynku, jednocześnie umożliwiając odprowadzenie wilgoci.

Jak zbudowana jest elewacja wentylowana?

W przypadku elewacji wentylowanej wyróżniamy 4 główne elementy składowe. System ten tworzą następujące części:

  • materiał izolacyjny – najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną z tzw. welonem, który pełni funkcję wiatroizolatora.
  • podkonstrukcja – w tej roli na ogół występuje ruszt aluminiowy lub aluminiowy-drewniany, który przymocowuje się do zewnętrznych ścian budynku.
  • okładzina zewnętrzna – przymocowuje się ją do rusztów aluminiowych lub aluminiowo-drewnianych. Okładzina zewnętrzna może być produkowana z różnych materiałów, przy czym najczęściej wykorzystuje się laminaty, drewno, ceramikę, aluminium oraz spieki kwarcowe. Te ostatnie stanowią szczególnie ciekawe rozwiązanie, ponieważ zawierają powłokę anty-graffiti, która zabezpiecza elewację przed aktami wandalizmu. Z kolei dzięki samoczyszczącemu systemowi Hydrotect wykorzystanemu w płytach Laminam, jak i podobnym w przypadku Kerlite czy Coverlam, który wykorzystuje zjawisko fotokatalizy, utrzymanie budynku w czystości nigdy jeszcze nie było tak łatwe. Elewacje wentylowane ze względu na swoje zalety są szczególnie polecane na biurowcach, miejscach użyteczności publicznej, galeriach handlowych gdzie długotrwały i bezobsługowy efekt ma duże znaczenie, jak i właścicielom domków jednorodzinnych i prywatnym inwestorom. Okładzinę zewnętrzną można przytwierdzić do rusztu w sposób widoczny – z użyciem nitów, wkrętów lub klipsów, jak również w sposób niewidoczny z użyciem specjalnego kleju lub zawiesia.
  • elementy pozwalające na przymocowanie rusztu do ściany oraz okładziny zewnętrznej do rusztu.

Zalety elewacji wentylowanej

Elewacje wentylowane posiadają szereg zalet, toteż w krótkim czasie zyskały sporą popularność w branży budowlanej. Przede wszystkim to innowacyjne rozwiązanie daje nam ogromne możliwości w dostosowaniu wyglądu obiektu do oczekiwań klienta. Już na etapie projektowania możemy wybierać spośród wielu różnych rodzajów okładziny i tak dostosowywać jej kolor oraz fakturę, aby efekt był spójny z koncepcją inwestora. Deweloper pragnie oddać budynek przypominający biało-czarną szachownicę? Nic trudnego – odpowiednio dobrana okładzina pomoże nam uzyskać pożądany efekt.

Odpowiedni montaż

Istnieją różne metody montażu spieków kwarcowych. Możemy przymontować spieki do podkonstrukcji na kilka następujących sposobów:
– System klejony, którego największą zaletą jest niewidoczność elementów łączących spieki z podkonstrukcją. Metoda ta wymaga dobrych warunków pogodowych, gdyż temperatura w momencie klejenia nie może być niższa niż 5 stopni. Maksymalna wysokość, na jakiej mogą być zamocowane płyty w tym systemie klejonym wynosi 23 m.
– Montaż mechaniczny widoczny – w tym systemie stosuje się m. in. nity lub tzw. blaszki systemowe. Warunki atmosferyczne nie mają wpływu na montaż tego typu. Liczy się jakość montażu, więc wykonawca musi wyróżniać się precyzją i doświadczeniem w tym zakresie.
– Montaż mechaniczny niewidoczny – takie rozwiązanie zapewnia system wkładek gwintowanych Keep Nut. Główną zaletą tego montażu jest zwiększona ognioodporność elewacji wentylowanej, stabilność oraz trwałość, co pozwala na szeroki zakres zastosowań architektonicznych, zgodnych z wszelkimi wytycznymi budowlanymi.

Elewacje wentylowane stanowią nieocenione rozwiązanie podczas upałów i mrozów. Pełnią funkcję swego rodzaju klimatyzatora, który latem ogranicza dopływ ciepła z zewnątrz i tym samym nagrzewanie budynku od wewnątrz, a zimą zapobiega ucieczce ciepła i wychłodzeniu lokalu.

Osoby, które korzystają z budynków, w których użyto elewację wentylowaną, nie muszą obawiać się zawilgocenia ścian i sufitu, ponieważ pozostawiona szczelina zapobiega kondensacji wilgoci i odpowiada za odprowadzanie jej wraz z prądami powietrza na zewnątrz nieruchomości. To nowatorskie rozwiązanie chroni lokale przed namnażaniem się pleśni, które dobrze rozwijają się w warunkach wysokiej wilgotności powietrza.

Elewacje wentylowane są polecane właścicielom budynków, które znajdują się wzdłuż ruchliwych ulic, lotnisk i dworców kolejowych, ponieważ tworzą świetną izolację akustyczną. Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu można się spokojnie wyspać, nawet jeśli na pobliskiej ulicy panuje gwar.

Skorzystaj z możliwości, jakie dają nowoczesne elewacje wentylowane i zamów je już dziś!